Co to jest kolonoskopia?

W celu dokładnego określenia zmian chorobowych w obrębie jelita grubego lub wykluczenia ich istnienia przed ewentualną terapią należy wykonać badania diagnostyczne. Istnieją dwa sposoby badania:
1. poprzez endoskopową ocenę jelita grubego,
2. radiologiczną za pomocą środka kontrastowego wprowadzanego doodbytniczo.

Zastosowanie techniki endoskopowej najczęściej nie wywołuje dolegliwości bólowych lub są one niewielkie, a sama ocena jelita jest znacznie dokładniejsza niż przy badaniu RTG.  W znacznym też stopniu eliminuje możliwość pominięcia zmian chorobowych. Nie bez znaczenia jest możliwość kojarzenia badania diagnostycznego (kolonoskopia) z ewentualnym równoczesnym zabiegiem terapeutycznym (np.: odcięcie polipów) w razie wykrycia tego typu zmiany, co nie jest możliwe
w badaniu RTG.

Badanie wykonuje się po odpowiednim przygotowaniu, polegającym na oczyszczeniu z resztek pokarmowych jelita najczęściej za pomocą doustnie podanych środków przeczyszczających. Przygotowanie rozpoczyna się w przeddzień lub dzień zabiegu, kiedy chory musi powstrzymać się od jedzenia i picia innych płynów niż służące do oczyszczenia jelita. Samo badanie wykonywane jest przy zastosowaniu giętkiego kolonoskopu, który wprowadza się przez odbyt do jelita grubego. Zabieg może być okresami bolesny: ból ten trzeba odróżnić od stale występującego wzdęcia wynikającego
z podawania powietrza do światła jelita dla jego pełnej oceny należy zgłosić lekarzowi, a jego stałe utrzymywanie się może być wskazaniem do odstąpienia od dalszej oceny jelita.

Instrument służący do kolonoskopii jest przed każdym badaniem poddany dekontaminacji, dlatego też zainfekowanie jest praktycznie niemożliwe. W razie potrzeby pobiera się ze zmian chorobowych wycinki do oceny histopatologicznej. Służą do tego sterylne szczypczyki, co również chroni przed zakażeniem.

Powodzenie badania oraz pełne bezpieczeństwo nie mogą być zagwarantowane przez żadnego lekarza. Powikłania zdarzają się jednak niezmiernie rzadko (0,35%). Należą do nich:
1. przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego (0,14-0,18%),
2. krwawienie (0,008%),które zwykle wymagają natychmiastowej operacji.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zagrożeniem epidemią Koronawirusa, informujemy, iż wszystkie zaplanowane w terminie do 19 kwietnia świadczenia medyczne wykonywane w ramach Poradni Gastrologicznej oraz Pracowni Endoskopii Przewodu Pokarmowego, zostają odwołane i przełożone na najbliższy możliwy termin.

Kontakt z rejestracja będzie możliwy tylko telefonicznie pod numerem +48 667 874 964. Prosimy nie przychodzić do Placówki.

W przypadku potrzeby odbioru wyników, prosimy przesłać zapytanie za pośrednictwem formularza kontaktowego, który znajduje się na naszej stronie w zakładce Kontakt lub bezpośrednio na adres: rejestracja@gastromed.katowice.pl.

Ze względu na Państwa bezpieczeństwo prosimy o zastosowanie się do powyższych zaleceń.