Gastroskopia

gastroskopiaGastroskopia jest najskuteczniejszą metodą diagnostyczną dla oceny części przewodu pokarmowego: przełyku, żołądka i dwunastnicy.
Badanie jest przeprowadzane w pozycji leżącej na lewym boku.  Po miejscowym znieczuleniu gardła za pomocą lignokainy w aerozolu lekarz zakłada między szczęki plastikowy ustnik (celem ochrony delikatnego instrumentu). Następnie wprowadza do jamy ustnej i gardła fiberoskop średnicy około 0.8cm, prosząc jednocześnie o wykonanie ruchu połykowego. Ten moment może być nieprzyjemny i wymaga współpracy z lekarzem wykonującym badanie.

Tory wizyjne znajdujące się we wzierniku pozwalają na oglądanie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego w odpowiednim powiększeniu na monitorze. Badanie trwa zaledwie kilka minut. Ważne jest aby pacjent skupił się na spokojnym oddechu, jego właściwy rytm ułatwi mu zniesienie badania i pozwoli lekarzowi na dokładniejsze zbadanie.

W trakcie badania istnieje możliwość wykonania testu, celem stwierdzenia obecności bakterii Helicobacter pylori odpowiedzialnej za powstawanie i nawrotowość wrzodów lub też pobranie materiału do badania histopatologicznego w przypadku stwierdzenia wrzodów żołądka, polipa lub innych zmian chorobowych. Ma to zasadnicze znaczenie dla wyboru późniejszych metod leczenia.
Instrument służący do badania , przed każdym badaniem, poddany jest dekontaminacji.

Z tego powodu zainfekowanie chorego w trakcie badania jest praktycznie niemożliwe.
Wycinki błony śluzowej pobiera się sterylnymi szczypaczkami, co również zabezpiecza przed zakażeniem.
Powikłania gastroskopii zdarzają się niezwykle rzadko. Niekiedy może dojść do krwawienia, szczególnie po pobraniu wycinków. Bardzo rzadko dochodzi do objawów ze strony innych układów
i narządów, jak zaostrzenie choroby wieńcowej, atak astmy lub padaczki.

ZASADY BEZPIECZNEJ WIZYTY/BEZPIECZNEGO BADANIA                                                                  

 1. PRZYJDŹ NA UMÓWIONY TERMIN WIZYTY/BADANIA MAKSYMALNIE 10 MINUT WCZEŚNIEJ.
 2. NA WIZYTĘ/BADANIE PRZYJDŹ BEZ OSOBY TOWARZYSZĄCEJ. 
  OSOBA TOWARZYSZĄCA MOŻE CIĘ ODEBRAĆ PO BADANIU W ZNIECZULENIU 
  DOŻYLNYM, PO TWOIM TELEFONIE, GDY JUŻ WYJDZIESZ Z SALI ZABIEGOWEJ.
 3. DO PLACÓWKI WEJDŹ W MASECZCE HIGIENICZNEJ.
 4. PO WEJŚCIU DO PLACÓWKI JAK I PRZED WEJŚCIEM DO GABINETU ZDEZYNFEKUJ RĘCE.
 5. W PLACÓWCE ZACHOWAJ BEZPIECZNY DYSTANS 1,5 METRA OD INNYCH OSÓB.
 6. PRZY OKIENKU W REJESTRACJI MUSISZ BYĆ SAM.
 7. W RAZIE KASZLU LUB POTRZEBY KICHNIĘCIA, ZASŁOŃ TWARZ CHUSTECZKĄ HIGIENICZNĄ, PO CZYM WYRZUĆ JĄ DO KOSZA, A DŁONIE PONOWNIE ZDEZYNFEKUJ.
 8. UNIKAJ DOTYKANIA POWIERZCHNI, KTÓRYCH MOGŁY DOTYKAĆ INNE OSOBY LUB PO ICH DOTKNIĘCIU UMYJ LUB ZDEZYNFEKUJ RĘCE.
 9. PRZY KORZYSTANIU Z WC ZACHOWAJ WSZELKIE ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA – OBOWIĄZKOWO PRZY WYJŚCIU UMYJ RĘCE! KLAMKĘ DOTKNIJ PRZEZ CHUSTECZKĘ/RĘCZNIK PAPIEROWY, A PO ZAMKNIĘCIU DRZWI OD RAZU GO WYRZUĆ.
 10. PODCZAS DOKONYWANIA PŁATNOŚCI SKORZYSTAJ Z KARTY.
 11. JEŻELI NAWET NA PÓŁ GODZINY PRZED UMÓWIONYM TERMINEM WIZYTY/BADANIA POCZUJESZ SIĘ ŹLE, WYSTĄPI U CIEBIE GORĄCZKA LUB INNE OBJAWY, KTÓRE MOGĄ WSKAZYWAĆ NA INFEKCJĘ – ZADZWOŃ I ODWOŁAJ WIZYTĘ/BADANIE.
 12. PODCZAS POBYTU W PLACÓWCE STOSUJ SIĘ DO INSTRUKCJI LEKARZA I PERSONELU.

 

DZIĘKUJEMY

ZESPÓŁ NZOZ GASTRO-MED. s.c.