Przygotowanie do gastroskopii

Kilka dni przed badaniem nie należy spożywać sałatek jarzynowych, warzyw i owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek), pieczywa ziarnistego, pestek (np. maku).

W dniu poprzedzającym badanie około godz. 18.00 należy zjeść delikatną kolację.
W dniu badania na 8 godzin przed badaniem, nie należy nic jeść; w razie pragnienia można napić się niegazowanej lub przegotowanej wody do 2 godzin przed badaniem. Jeżeli badanie zaplanowane jest do godziny 12.00, nie należy jeść w ogóle.

Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody.

Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.

Badania dodatkowe, np. badania krwi, nie są konieczne chyba, że lekarz kierujący zaleci inaczej.

Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe.

Badanie odbywa się zawsze po pisemnej zgodzie pacjenta.

Zalecenia po badaniu: Do godziny po badaniu nie należy jeść, pić oraz palić papierosów.

Badanie w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym, pacjent do badania przygotowuje się w ten sam sposób, chyba że lekarz anestezjolog w konkretnym przypadku zaleci inaczej. Znieczulenie polega na podaniu dożylnie środka usypiającego. Pacjent zasypia na kilkanaście minut i budzi się po zakończonym badaniu.

Zalecenia po badaniu: nie należy jeść i pić przez okres 2 godzin. Należy poprosić osobę towarzyszącą o odebranie, nie należy prowadzić pojazdów minimum 12 godzin po znieczuleniu.