Przygotowanie do kolonoskopii/polipektomii

Na 7 dni przed planowaną kolonoskopia / polipektomia należy stosować dietę bezresztkową, a na 3 dni przed badaniem nie należy spożywać tłustych wędlin i mięs, sałatek jarzynowych, buraków, warzyw i owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek), pieczywa ziarnistego, pestek (np. maku). W tym czasie zalecana jest dieta półpłynna, kisiele, kleiki, ryż, makaron, gotowane mięso i ryby, napoje niegazowane, herbata, kawa tylko rozpuszczalna.

Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody.

Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.

Na 3-5 dni przed badaniem należy odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi, np. Acard, Polocard.

Badania dodatkowe, np. badania krwi, nie są konieczne chyba, że lekarz kierujący zaleci inaczej.

Przygotowanie do kolonoskopii/polipektomii uzależnione jest od godziny badania i różni się w zależności od preparatu oczyszczającego.

Badanie odbywa się zawsze po pisemnej zgodzie pacjenta.

Wystąpienie jakichkolwiek objawów w ciągu kilku godzin po badaniu (np. silny ból jamy brzusznej, czarny stolec) należy niezwłocznie zgłosić pielęgniarce lub lekarzowi.

Zalecenia po badaniu: Przez dwie godziny po badaniu nie należy jeść, pić oraz palić papierosów.

Badanie w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym, pacjent do badania przygotowuje się w ten sam sposób, chyba że lekarz anestezjolog w konkretnym przypadku zaleci inaczej. Nie należy przyjmować już żadnych płynów na 2 godziny przed badaniem. Znieczulenie polega na podaniu dożylnie środka usypiającego. Pacjent zasypia na kilkanaście minut i budzi się po zakończonym badaniu.

Zalecenia po badaniu: nie wolno jeść i pić przez okres 2 godzin po zabiegu. Należy poprosić osobę towarzyszącą o odebranie, nie należy prowadzić pojazdów minimum 12 godzin po znieczuleniu.

Przygotowanie do badania przy wykorzystaniu leku:


EZICLEN fortrans